Pravá a levá mozková hemisféra a jejich možnosti

Náš mozek  má  dvě  mozkové  hemisféry - levou a pravou mozkovou hemisféru.

Levá hemisféra

Je uzpůsobena na myšlení, fakta, čísla, logiku. Pracuje s časem a prostorem. Uchovává všechny vaše nabyté zkušenosti – tedy minulost. Levá mozková hemisféra logicky uvažuje, analyzuje, usuzuje, lineárně vnímá a klade důraz na detaily, vnímá strach, orientuje se časově, kontroluje, odpovídá za názorové přesvědčení. V levé mozkové hemisféře existuje oblast,která zodpovídá za přežití. Dokáže na základě zkušeností, prožitků z minulosti, vydedukovat další možnosti pro vaši budoucnost. Ale také vám na základě těchto zkušeností může zabraňovat vašemu „rozletu“. Více si uvědomujeme strach, obavu z neúspěchu, kritiku. Více se řídíme egem. Hlavně si musíme všechno vysvětlit logicky. Je to přirozený vývoj společnosti, která nás stále více nutí  „setrvávat v levé mozkové hemisféře“.

 

Pravá hemisféra

Nerozlišuje čas ani prostor, jsou v ní uchované emoce, city, tvořivost, kreativita, fantazie, intuice, sny, hravost. Pravá mozková hemisféra vnímá obraz reality jako celek, její pohled je holistický, vnímá pouze prostor (nikoliv čas), pracuje s obrazy, barvami, se symboly, nezná pojem strach a nesoudí. Jako malé děti jsme byli „ stále v pravé mozkové hemisféře“. Nebylo pro nás nic nemožné. Radostně jsme se vrhali na vše nové. Prožívali jsme vše emotivně.

Čím jsme byli starší tím více jsme byli vsunovaní do pravidel rodiny, školy, státu. Byli jsme „domestikováni“ cílevědomě jsme byli vychováváni. Stále víc a víc používáme v dnešní době levou mozkovou hemisférou. Na kurzu se budeme učit jak propojovat obě hemisféry a zlepšovat komunikaci mezi nimi.

Copyright © 2014 Drahoslava Jílková | Odkazy | Design
Je zakázáno kopírovat texty nebo obrázky bez souhlasu.
Přihlášení
jméno heslo
zavřít
přihlásit se